Blog: Jest trzech pionierów, ale który najlepszy?

4fun.tv

Jest trzech pionierów, ale który najlepszy? ? porównanie najpopularniejszych polskich kanałów muzycznych.

Tak, wiem, tytuł może nie taki dobry, jak poprzednie, ale już pomińmy ten szczegół. Zrobiłem sobie przerwę od wpisów blogowych, w większości spowodowaną brakiem tematów, które mógłbym skomentować. Dziś jednak trochę z innej beczki, a mianowicie wpadłem na pomysł, żeby porównać 3 najpopularniejsze niekodowane muzyczne kanały w Polsce ? Eska TV, Vivę Polska i 4fun.TV. Zapraszam.

Historia:

Jeśli chodzi o wiek stacji, to zdecydowanie najstarsza jest Viva Polska, która wystartowała 10 czerwca 2000 r. Po jakimś czasie od startu, kanał został przejęty przez MTV Networks Polska, część Viacom, która kieruje też innymi kanałami muzycznymi, m.in. MTV.

Trochę młodszy od Vivy jest 4fun.TV, który uruchomiony został 17 lutego 2004 r. Stacja ta należy do 4fun Media, a jego siostrzanym kanałem jest Rebel:tv.

Zdecydowanie najmłodszą stacją z wymienionych jest Eska TV, która swój start odbyła 8 sierpnia 2008 r., z tym, że tego dnia odbył się start kanału w Internecie. W przekazie satelitarnym kanał wystartował 28 maja 2009 r. Kanał przez długi okres czasu odkodowany był tylko dla posiadaczy dekoderów HD, przez to, iż był on na dostępny z transpondera w standardzie DVB-S2. Sytuacja zmieniła się 1 września 2010 r, kiedy przeniesiono go na transponder w DVB-S i mogli go oglądać już także posiadacze zwykłych odbiorników satelitarnych. Kanał należący do Grupy Radiowej Time, będzie także nadawał naziemnie dzięki otrzymanej koncesji na nadawanie naziemne w ramach NTC, w pierwszym multipleksie.

Oglądalność:

Przechodzimy do oglądalności stacji. Zdecydowanie od dawna góruje tutaj Viva Polska, za nią plasuje się 4fun.TV a za nimi Eska TV. Słabszy wynik Eski może być spowodowany m.in. tym, iż nie jest on dodany do listy kanałów Cyfrowego Polsatu, a jak wiemy, nie każdy umie wyszukać kanał na swoim dekoderze. Viva zaś, to marka działająca w Polsce już od dawna, i zdecydowana większość Polaków według mnie wybiera ją, gdyż już się do niej przyzwyczaili. Niestety, ostatnio to już nie ta sama Viva, ale o tym później. 4fun.TV nie jest chyba stacją gorszą od Vivy, ale i w tym przypadku też może decydować doświadczenie i uznanie wśród ludzi. Podobnie jest z Eską, która jest na rynku stosunkowo krótko i ludzie jeszcze jej dobrze nie poznali.

Prezentowana muzyka i ogólna ramówka:

Jeśli chodzi o muzykę, to tutaj zdecydowanym faworytem w moich oczach jest Eska TV. Posłucham dzięki niej dobrej muzyki, która jest obecnie ?na czasie?, zazwyczaj są obeznani w nowościach i zadowala mnie poziom muzyki, którą prezentują. Może jest dobrze dzięki temu, że jest to tak jakby rodzinna stacja z Radiem ESKA, które też dla mnie jest jednym z najlepszych. Oprócz dance, house i np. popu, usłyszeć mogę na niej także czasem rock, co dodaje trochę do różnorodności. Wielkim plusem jest także to, że nie emituje ona róznych usług SMS, typu ?Parowanie? czy ?Kiedy weźmiesz ślub?.

Teraz 4fun.TV. Stacja też emituje podobną muzykę co Eska TV, aczkolwiek nie jest tak różnorodna i nie stoi według mnie na takim poziomie, co poprzednia stacja. Kiedyś było na tym kanale także pasmo z hip-hopem, które trochę urozmaicało ramówkę, ale już go nie ma, czego żałował w swoim wpisie ZyletaHD. Na 4fun.TV ujrzymy również śmieszne krótkie seriale aminowane w paśmie ?Kartony?. Niestety, stacja ta zaczyna upodabniać się do Vivy i możemy na niej ujrzeć różne gry i usługi SMS, których brak jest na Vivie.

No i ta stacja, która dla wielu jest najlepszą. Na Vivie muzyka jest podobna, jak w pozostałych opisanych dziś stacjach, z tym, że nie ma też takiej różnorodności. Niestety, coraz częściej pojawiają się na niej różne programy rozrywkowe typu ?Hot Or Not?, czy ?Viva Mjuzik Kłłłiz?. Nie jestem z tego faktu zadowolony, gdyż według mnie przez to Viva staje się gorszą stacją, nie taką, jak kiedyś, bo muzyki jest coraz mniej, a zastępują ją takie właśnie programy. No i nie zapominajmy o grach i usługach SMS, bo one są na Vivie codziennością.

Podsumowanie:

Każdy ma swoje zdanie dotyczące najlepszego niekodowanego kanału muzycznego w Polsce. Jedni powiedzą, że najlepszy jest rebel:tv, zapytają się, czemu nie uwzględniłem tego kanału ? a zrobiłem to dlatego, że prezentuje inny rodzaj muzyki i odstaje trochę oglądalnością od pozostałych. Dla mnie osobiście najlepszym kanałem z wymienionych jest Eska TV, za prezentowaną muzykę, brak gier SMS i ogólny całokształt. Na drugim miejscu umieściłbym 4fun.TV, a na trzecim Vivę Polska, bo dla mnie kanał ten nie jest już taki dobry, jaki w moich oczach był kiedyś.

A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszam do wyrażania opinii w komentarzach.

 

MC aka. Marco97

Odpowiedzi: 4 do wpisu “Blog: Jest trzech pionierów, ale który najlepszy?”

 1. adrian74 napisał(a):

  Tylko 4Fun Tv wypada jako-tako dobrze,ale tylko dzięki muzyce jaką czasem tam usłyszę.Jakaś tam alternatywa i troche ambitnego rocka.Nie oceniam reszty-wiadomo cały ekran zaśmiecony bzdetami.Eska Tv to dla mnie szmira z plastykowymi teledyskami i mechanicznymi dzwiękami zwanymi dziś ponoć muzyką.Nie cierpię ani Pop-u ani tym bardziej facetów udających murzynów w za dużych portkach którzy zamiast śpiewać,coś tam wykrzykują.Rock w Eska Tv…bez komentarza.Chyba że niektórzy uważają Dode czy Tokio Hotel za rock.Współczuję…
  Viva Tv to marny klon niemieckiej wersji który i tak już umarł parę lat temu.
  Oglądalność mnie nie interesuje,wiadomo od lat że społeczeństwo głupieje więc należy do niego trafiać coraz bardziej prymitywną muzyką i teledyskami.Efekt?Pełno cycków,silikonu,plastikowe lale i napakowani kolesie w roli…gwiazd piosenki.Muzyka na „czasie”!Poza tym durne programy,jakieś sms quizy i zgadywanki w stylu „Kiedy wezmiesz ślub”.Ekran zaśmiecony reklamami,numerami telefonów albo wrózbami. Takie tam disco polo w nowszym wydaniu dla odmóżdzonej młodzieży.
  Wychowałem się na MTV Europe w latach 90.To był kanał muzyczny,edykacyjny i kulturalny.Dziś są tylko jego podróbki.

 2. Marco97 napisał(a):

  Tak właściwie, to nie wiem, o kogo Tobie chodziło, bo np. ja nie uważam takiej Dody czy Tokio Hotel, których nie słucham i nie mam zamiaru słuchać za rock. Poza tym, nawet nie widziałem teledysków tych twórców na Esce. Pisząc o rock’u, miałem na myśli zespoły takie jak Linkin Park czy 30 Seconds to Mars, których teledyski tam widziałem.

 3. Matcio97 napisał(a):

  Bardzo dobry temat bloga:)

 4. MediaSamsungFun napisał(a):

  Przecież nie ma Eski TV w CP

Zostaw odpowiedź